TI TPS793475DBVR
TI TPS793475DBVR
TI TPS793475DBVR
Manufacturer No:
TPS793475DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
IC REG LIN 4.75V 200MA SOT23-5.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TPS793475DBVR Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 6 Weeks
  • Control Features
  • Enable
  • Current - Output
  • 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 220 µA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 150°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Package / Case
  • SC-74A, SOT-753
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Supplier Device Package
  • SOT-23-5
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 4.75V