TOSHIBA TCR3DM105,LF
TOSHIBA TCR3DM105,LF
TOSHIBA TCR3DM105,LF
Manufacturer No:
TCR3DM105,LF
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed PMIC TCR3DM Series 4-UDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
TCR3DM105,LF Information
  • Package / Case
  • 4-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 4
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Series
  • TCR3DM
  • Published
  • 2014
  • 1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
  • 420mW
  • Current - Supply (Max)
  • 78μA
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 1.05V
  • Current - Output
  • 300mA
  • Quiescent Current
  • 125μA
  • Control Features
  • Enable
Download datasheets and manufacturer documentation for TOSHIBA TCR3DM105,LF.
TCR3DM105,LF Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 4-UDFN Exposed Pad package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 300mA. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 4. It operates in the 125μA Quiescent Current state. It is part of the TCR3DM Series.
TCR3DM105,LF Features
590mV dropout voltage