Microchip CPT30060
Microchip CPT30060
Microchip CPT30060
Manufacturer No:
CPT30060
Package:
MD3CC
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 60V-DC MD3CC Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30060 Information
  • Package / Case
  • MD3CC
  • Number of Pins
  • 3
  • Supplier Device Package
  • Twin Tower
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Type
  • Parameter
  • Element Configuration
  • Common Cathode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 4mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 820mV @ 200A
  • Forward Current
  • 300A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 60V
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 150A
  • Forward Voltage
  • 820mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
  • 60V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30060.
CPT30060 Overview
Devices that have a forward voltage of 820mV will operate.Devices that have a forward voltage of 300A will operate.The reverse voltage peak of this device is 4mA.
CPT30060 Features
820mV forward voltage
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA