Renesas X5328S8IZ-4.5A
Manufacturer No:
X5328S8IZ-4.5A
Manufacturer:
Package:
SOIC
Description:
5V 8 Terminals 8-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 4.5V Max 5.5V
X5328S8IZ-4.5A Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Package / Case
- SOIC
- Number of Pins
- 8
- JESD-609 Code
- e3
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Number of Terminations
- 8
- ECCN Code
- EAR99
- Type
- Simple Reset/Power-On Reset
- Terminal Finish
- Matte Tin (Sn) - annealed
- Max Operating Temperature
- 85°C
- Parameter
- Min Operating Temperature
- -40°C
- Additional Feature
- WATCHDOG TIMER, POWER-ON RESET CONTROL, SUPPLY VOLTAGE SUPERVISION
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- DUAL
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 260
- Number of Functions
- 1
- Supply Voltage
- 5V
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- 40
- Pin Count
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X5328S8IZ-4.5A.
Datasheets:
X5328S8IZ-4.5A Overview
This power management consists of 8 mounting terminals on which it can be mounted. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. As a reference, this IC power includes SOIC functions for your convenience. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 5V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 8. Pin count of the power management is 8. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 4.5V, which is the minimum supply voltage that should be applied. There should be no more than 5.5V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. Supplied with a operating current of 5mA, this PMIC is capable of fully function as specified. Additionally, there are many other features that can be found inside of the power management, such as [0]. The maximum supply temperature is 5mA. There are 1 inputs monitored at once on the power management.
X5328S8IZ-4.5A Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 4.5V
5mA operating supply current