TI LP38858T-1.2
TI LP38858T-1.2
TI LP38858T-1.2
Manufacturer No:
LP38858T-1.2
Manufacturer:
TI
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A TO220-5.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LP38858T-1.2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 8 Weeks
  • Control Features
  • Soft Start
  • Current - Output
  • 1.5A
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 8.5 mA
  • Current - Supply (Max)
  • 15 mA
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Type
  • Parameter
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Package / Case
  • TO-220-5 Formed Leads
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Supplier Device Package
  • TO-220-5
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V