Nexperia BZX84J-B10-QX
Nexperia BZX84J-B10-QX
Nexperia BZX84J-B10-QX
Manufacturer No:
BZX84J-B10-QX
Manufacturer:
Nexperia
Package:
Description:
BZX84J-B10-Q/SOD323F/SOD323F.Zener Diode 10 V 550 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84J-B10-QX Information
  • Type
  • Parameter
  • Series
  • BZX84J-Q
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 8 Weeks
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 200 nA @ 7 V
  • Grade
  • Automotive
  • Impedance (Max) (Zzt)
  • 10 Ohms
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • SC-90, SOD-323F
  • Type
  • Parameter
  • Power - Max
  • 550 mW
  • Qualification
  • AEC-Q101
  • Supplier Device Package
  • SOD-323F
  • Tolerance
  • ±2%
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 1.1 V @ 100 mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
  • 10 V