TI LM4132DMF-4.1
TI LM4132DMF-4.1
TI LM4132DMF-4.1
Manufacturer No:
LM4132DMF-4.1
Manufacturer:
TI
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
-40°C~125°C TJ Fixed PMIC LM4132 1 Channel SC-74A, SOT-753
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM4132DMF-4.1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
  • 5
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
  • ±0.4%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 20ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
LM4132DMF-4.1 Overview
This program utilizes the handy SC-74A, SOT-753 package.This part serves as a voltage reference and is controlled by a Series signal.There is an external packaging of Tape & Reel (TR).With 5, different functions are terminated.Precision voltage measurements require ±0.4% tolerance.An output voltage of 4.096V is determined based on test statistics.Fixed forms are provided for user input.A part with 5 pins is included.Reflow soldering shouldn't exceed 260.Pins 5 are firmly seated in the part.Use of Surface Mount can increase the complexity of the PCB design.-40°C~125°C TJ is suitable for work within this range.There are other relevant parts if you search for "LM4132".Surface Mount is the right platform for the application.There is 20mA way the reference voltage can output more current than 20mA in this case.Communication channels of high quality are currently unavailable.The maximum output voltage of the voltage reference ic amounts to 4.096V volts.As the input voltage of this voltage reference ic is 6V, users should confine the voltage accordingly.An input voltage of 4.496V~5.5V is usually supported by the voltage reference circuit.It uses 60?A when idle.There is a supply current called 100?A that is used to operate the voltage reference ic.Can the voltage reference ic contain Substances of Very High Concern (SVHC)?In spite of changes in external conditions, this voltage reference can output a voltage of 4.1V.It starts running at 4.496V voltage at least, according to the record.A maximum supply voltage of 2.2V volts should not be exceeded by this voltage reference ic when it comes to its supply voltage (Vsup).You need at least 5.5V volts to power the voltage reference ic.
LM4132DMF-4.1 Features
±0.4% Tolerance
Peak Reflow Temperature: 260
Channel Number: 1
Max Output Voltage: 6V
Current Supply: 100?A
Reference Voltage: 4.1V