Microchip APA600-PQ208A
Microchip APA600-PQ208A
Microchip APA600-PQ208A
Manufacturer No:
APA600-PQ208A
Package:
208-BFQFP
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
APA600-PQ208A Information
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 208-BFQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • ProASICPLUS
  • Published
  • 2004
  • Part Status
  • Obsolete
  • 208
  • HTS Code
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.375V~2.625V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Base Part Number
  • APA600
  • Number of Outputs
  • 158
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip APA600-PQ208A.
APA600-PQ208A Overview
The package that contains this software is called 208-BFQFP. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 158 I/Os for better data transfer. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 2.375V~2.625V battery. There are many types of FPGAs in the ProASICPLUS series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~125°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 158 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 208 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 129024. If you are looking for related parts, you can use the base part number APA600 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si15.8kBe of this FPGA module must reach 15.8kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 208 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 2.5V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 2.52.5/3.3V power supply. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 600000 gates. In order to store and transfer data, a total of 21504 registers are used. As fast as 180MHz can be reached with this FPGA.