TI LM78M15CT
TI LM78M15CT
TI LM78M15CT
Manufacturer No:
LM78M15CT
Manufacturer:
TI
Package:
TO-220-3
Description:
Fixed LM78M15 PMIC 3 TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
LM78M15CT Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Number of Functions
  • 1
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Base Part Number
  • LM78M15
  • Pin Count
  • 3
  • JESD-30 Code
  • R-XSFM-T3
  • Voltage - Input (Max)
  • 35V
  • Output Voltage
  • 15V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM78M15CT.
LM78M15CT Overview
This Voltage Regulator IC comes inTube packaging. Packaged in a TO-220-3 case, the battery regulator IC is protected from damage during shipment. There are 3 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Through Hole. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 500mA. There are totally 3 pins on this chip. FYI, the basic part number for this IC regulator is LM78M15.