Microchip A40MX04-FPQ100
Microchip A40MX04-FPQ100
Microchip A40MX04-FPQ100
Manufacturer No:
A40MX04-FPQ100
Manufacturer:
Microchip
Package:
PQFP
Description:
5V V FPGAs PQFP 0.65mm mm 100
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A40MX04-FPQ100 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Weight
  • 1.758804g
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A40MX04-FPQ100.
A40MX04-FPQ100 Overview
In the PQFP package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 69 I/O ports for more coherent data transfer. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 3.3V volts is required. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. A total of 69 outputs are incorporated into this device. 100 terminations are present in total. In order to make it work, 100 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 5V. As a result of the design of this module, the maximum operating temperature reaches 70°C. There should be a temperature difference between 0°C and the operating temperature. There are 6000 gates in its basic building block. A basic building block of this system consists of 547 logic blocks (LABs). Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 273 different registers. For its architecture, 547 CLB modules are used. Fpga semiconductor can accept a maximum voltage of 5.25V volts as a supply voltage. A minimal supply voltage of 3V is required for it to operate. During the construction of the building block, there are 547 logic cells used. Fpga semiconductor is estimated that this FPGA can operate at a maximum frequency of around 83MHz. Addfpga semiconductorionally, fpga semiconductor has a characteristic called ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY that gives fpga semiconductor fpga semiconductors uniqueness.
A40MX04-FPQ100 Features
69 I/Os
100 LABs/CLBs
70°C gates