Microchip A3P015-QNG68
Microchip A3P015-QNG68
Microchip A3P015-QNG68
Manufacturer No:
A3P015-QNG68
Manufacturer:
Microchip
Package:
QFN
Description:
1mm mm FPGAs QFN 2mA mA 0.4mm mm 68
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A3P015-QNG68 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • QFN
  • Weight
  • 810.002575mg
  • Published
  • 2013
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 68
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • JESD-30 Code
  • S-XQCC-N68
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A3P015-QNG68.
A3P015-QNG68 Overview
A QFN package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 49 I/Os help it transfer data more efficiently. Power is provided by a 1.5V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. During the installation of this device, 49 outputs were incorporated. In total, there are a total of 68 terminations on fpga chips. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. Power is supplied to the device by a 1.51.5/3.3V battery. A maximum operating temperature of 70°C can be reached by this module. Over 0°C should be the operating temperature. 15000 gates make up the basic block of its construction. In order to make the architecture work, 384 CLBs are used. As most of the logic cells for the building blocks are 384 logic cells, it incorporates a lot of logic. With this FPGA, the maximum frequency reaches a maximum of 350MHz. During operation, it uses 2mA of supply current. In order to keep this FPGA from malfunctioning, the supply voltage should be greater than 1.425V.
A3P015-QNG68 Features
49 I/Os
70°C gates