Microchip A3P600-FGG144I
Microchip A3P600-FGG144I
Microchip A3P600-FGG144I
Manufacturer No:
A3P600-FGG144I
Package:
FBGA
Description:
1.5V V FPGAs 231MHz MHz FBGA 1mm mm 144
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A3P600-FGG144I Information
  • Package / Case
  • FBGA
  • Number of Pins
  • 144
  • Weight
  • 400.011771mg
  • Number of Terminations
  • 144
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
  • Frequency
  • 231MHz
  • Operating Supply Voltage
  • 1.5V
  • Temperature Grade
  • INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
  • 1.575V
  • Min Supply Voltage
  • 1.425V
  • Number of I/O
  • 97
  • RAM Size
  • 13.5kB
  • Frequency (Max)
  • 231MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A3P600-FGG144I.
A3P600-FGG144I Overview
A FBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 97 I/Os help it transfer data more efficiently. Power is provided by a 1.5V-volt supply. In total, there are a total of 144 terminations on fpga chips. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 144 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. A maximum operating temperature of 85°C can be reached by this module. Over -40°C should be the operating temperature. 600000 gates make up the basic block of its construction. The registers used in the transfer of and storage of data are 13824 in number. A frequency of 231MHz provides high efficiency. It can take a maximum of 1.575V as the supply voltage. Using a supply voltage as low as 1.425V, fpga semiconductor will work. With this FPGA, the maximum frequency reaches a maximum of 231MHz.
A3P600-FGG144I Features
97 I/Os
144 LABs/CLBs
85°C gates
13824 registers
Operating from a frequency of 231MHz