Microchip A3PE600-FPQ208
Microchip A3PE600-FPQ208
Microchip A3PE600-FPQ208
Manufacturer No:
A3PE600-FPQ208
Package:
PQFP
Description:
1.5V V 4.1mm mm FPGAs PQFP 0.5mm mm 208
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A3PE600-FPQ208 Information
  • Package / Case
  • PQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 208
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Number of Terminations
  • 208
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Number of Outputs
  • 147
  • Operating Supply Voltage
  • 1.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 1.575V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A3PE600-FPQ208.
A3PE600-FPQ208 Overview
Fpga chips is supplied in the PQFP package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. There are 147 outputs incorporated in this device. Fpga chips is designed wFpga chipsh 208 terminations. The RAM si13.5kBe of this FPGA module reaches 13.5kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 208 pins. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 1.5/3.3V power supply. The maximal operating temperature of this module reaches 70°C. The operating temperature should be higher than 0°C. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 350MHz . There are 13824 registers used to store and transfer data. 600000 equivalent gates are used for the design implement in the FPGA.
A3PE600-FPQ208 Features
208 LABs/CLBs
70°C gates