Microchip EX64-FTQG100
Microchip EX64-FTQG100
Microchip EX64-FTQG100
Manufacturer No:
EX64-FTQG100
Manufacturer:
Microchip
Package:
TQFP
Description:
2.5V V FPGAs TQFP 0.5mm mm 100
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
EX64-FTQG100 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Weight
  • 657.000198mg
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V OR 5V SUPPLY
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 2.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip EX64-FTQG100.
EX64-FTQG100 Overview
There are two packages that contain fpga chips: TQFP package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 56 I/Os makes data transfers more coherent. The supply voltage is 2.5V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. This device is equipped with 56 separate outputs, which makes it a very versatile device. In total, it has 100 terminations on each end. In this case, there are 100 pins on the board. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 2.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The device runs on a 2.52.5/5V battery and requires no additional power supply to operate. During its maximal operating temperature, this module reaches 70°C. In order to achieve 0°C, the operating temperature must be higher than 0°C. The building block that forms the basis of the system contains 3000 gates. Fpga semiconductor consists of 128 logic blocks (LABs). It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 178MHz in order to do its work. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system. A maximum supply voltage of 2.7V can be applied to this product. The minimal supply voltage required for it is 2.3V. For the building block, it encompasses 192 logic cells that make up the logic circuit. The ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V OR 5V SUPPLY feature is also characteristic of fpga circuit.
EX64-FTQG100 Features
56 I/Os
100 LABs/CLBs
70°C gates