Microchip A3P250-PQ208
Microchip A3P250-PQ208
Microchip A3P250-PQ208
Manufacturer No:
A3P250-PQ208
Package:
PQFP
Description:
1.5V V FPGAs PQFP 0.5mm mm 208
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A3P250-PQ208 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
  • PQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Number of Terminations
  • 208
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Number of Outputs
  • 151
  • Operating Supply Voltage
  • 1.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A3P250-PQ208.
A3P250-PQ208 Overview
In the package PQFP, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 151 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 1.5V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. In this device, 151 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. In total, the terminations of this piece are 208. The RAM si4.5kBe of this FPGA module reaches 4.5kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 208 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 1.5/3.3V. This module can reach a maximum operating temperature of 70°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. A basic building block for this type of building block consists of 250000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 6144 registers. The maximum supply voltage it can take is 1.575V. The device can function at a minimum voltage of 1.425V. In this case, the maximum speed of the FPGA is approximately 231MHz.
A3P250-PQ208 Features
151 I/Os
208 LABs/CLBs
70°C gates