Microchip A14100A-1CQ256C
Microchip A14100A-1CQ256C
Microchip A14100A-1CQ256C
Manufacturer No:
A14100A-1CQ256C
Manufacturer:
Microchip
Package:
Description:
5V V 3.06mm mm 2.6 ns ns FPGAs 125MHz MHz 0.5mm mm 256
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A14100A-1CQ256C Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 256
  • Published
  • 2000
  • Part Status
  • Discontinued
  • Number of Terminations
  • 256
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • 25000 PLD EQUIVALENT GATES AVAILABLE
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • FLAT
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 125MHz
  • Number of Outputs
  • 228
  • Operating Supply Voltage
  • 5V
  • Power Supplies
  • 5V
  • Temperature Grade
  • COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
  • 5.25V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A14100A-1CQ256C.
A14100A-1CQ256C Overview
This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 228 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Fpga chips is powered from a supply voltage of 5V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. There are 228 outputs incorporated in this device. Fpga chips is designed wFpga chipsh 256 terminations. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 256 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 5V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 5V power supply. The maximal operating temperature of this module reaches 70°C. The operating temperature should be higher than 0°C. Its basic building block contains 10000 gates. Its basic building block is composed of 1377 logic blocks (LABs). There are 1153 registers used to store and transfer data. Fpga semiconductor operates at a frequency of 125MHz to deliver high efficiency. Fpga semiconductor supports the maximal supply voltage of 5.25V. Fpga semiconductor is able to work wfpga semiconductorh the minimal supply voltage of 4.75V. Fpga semiconductor is also characteri25000 PLD EQUIVALENT GATES AVAILABLEed by a feature called 25000 PLD EQUIVALENT GATES AVAILABLE. 30000 equivalent gates are used for the design implement in the FPGA.
A14100A-1CQ256C Features
228 I/Os
256 LABs/CLBs
70°C gates
1377 logic blocks (LABs)
1153 registers
Operating from a frequency of 125MHz