Microchip A40MX02-PQ100
Microchip A40MX02-PQ100
Microchip A40MX02-PQ100
Manufacturer No:
A40MX02-PQ100
Manufacturer:
Microchip
Package:
PQFP
Description:
5V V FPGAs PQFP 0.65mm mm 100
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A40MX02-PQ100 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Weight
  • 1.758804g
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A40MX02-PQ100.
A40MX02-PQ100 Overview
In the package PQFP, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 57 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 3.3V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. In this device, 57 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. In total, the terminations of this piece are 100. The device has 100 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This module can reach a maximum operating temperature of 70°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. A basic building block for this type of building block consists of 3000 gates. 295 logic blocks (LABs) constitute its basic building block. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 147 registers. The architecture of the system is based on 295 CLBs. The maximum supply voltage it can take is 5.25V. The device can function at a minimum voltage of 3V. It incorporates 295 logic cells used for the building block. In this case, the maximum speed of the FPGA is approximately 139MHz. In addition, it has a feature called ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY.
A40MX02-PQ100 Features
57 I/Os
100 LABs/CLBs
70°C gates