AMD XC95144XL-5TQ144
AMD XC95144XL-5TQ144
AMD XC95144XL-5TQ144
Manufacturer No:
XC95144XL-5TQ144
Manufacturer:
AMD
Package:
Description:
2.5/3.33.3V 0.5mm PMIC 3.3V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
XC95144XL-5TQ144 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 144
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
  • IN SYSTEM PROGRAMMABLE
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Programmable Logic Devices
  • Type
  • Parameter
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Pin Count
  • 144
  • JESD-30 Code
  • S-PQFP-G144
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC95144XL-5TQ144.
XC95144XL-5TQ144 Overview
There are 144 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is programmed with 117 I/Os.There are 144 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.It is powered from a supply voltage of 3.3V.This part is included in Programmable Logic Devices.It is equipped with 144 pin count.It is also characterized by IN SYSTEM PROGRAMMABLE.It operates from 2.5/3.33.3V power supplies.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.The supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.Its clock frequency should not exceed 138.88MHz.This kind of FPGA is composed of FLASH PLD.The operating temperature should be kept below 70°C.
XC95144XL-5TQ144 Features
117 I/Os
144 pin count