AMD XC2C64A-7VQ100I
AMD XC2C64A-7VQ100I
AMD XC2C64A-7VQ100I
Manufacturer No:
XC2C64A-7VQ100I
Package:
100-TQFP
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C64A 100 Pin 1.8V 100-TQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2C64A-7VQ100I Information
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Package / Case
  • 100-TQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Series
  • CoolRunner II
  • Published
  • 2001
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 100
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
  • REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY
  • Subcategory
  • Programmable Logic Devices
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2C64A-7VQ100I.
XC2C64A-7VQ100I Overview
This network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 100-TQFP.As a result, it has 64 I/O ports programmed.100 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.It is powered by a voltage of 1.8V volts.This part is part of the family Programmable Logic Devices.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the CoolRunner II series.It has 100 pins programmed.This device can also display REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY.Its related parts can be found in the [0].The 1500 gates serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in ROMless.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 100 pins on the device.1.9V represents the maximal supply voltage (Vsup).The maximum frequency should not exceed 159MHz.A fundamental building block of logic consists of 4 logic elements/cells.
XC2C64A-7VQ100I Features
100-TQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins