Renesas X9455YS24I-2.7
Renesas X9455YS24I-2.7
Renesas X9455YS24I-2.7
Manufacturer No:
X9455YS24I-2.7
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers 256 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9455YS24I-2.7 Information
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminals
  • 24
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 5 (48 Hours)
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY;UP/DOWN INTERFACE FOR INDIVIDUAL POTENTIOMETER WIPERS
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 2
  • Supply Voltage
  • 2.7V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • 24
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9455YS24I-2.7.
X9455YS24I-2.7 Overview
The number of positions is 256.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 2800Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 24 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY;UP/DOWN INTERFACE FOR INDIVIDUAL POTENTIOMETER WIPERSdigipots with a maximum resistance tolerance of 20% may be used.Temperatures below 85°C are recommended for operating conditions.There are 24 terminals on it.Temperatures below -40°C are required for the digital potentiometer to function.
X9455YS24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%