Renesas IDT71V2558S133BG
Renesas IDT71V2558S133BG
Renesas IDT71V2558S133BG
Manufacturer No:
IDT71V2558S133BG
Manufacturer:
Renesas
Package:
BGA
Description:
2.53.3V V 119 Pin Memory IC 22mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IDT71V2558S133BG Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • BGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 119
  • ECCN Code
  • 3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71V2558S133BG.
IDT71V2558S133BG Overview
There is a RAM, SRAM memory type associated with this device. There is a BGA case embedded in it. The chip is terminated with 119 terminations. In total, this part supports 1 functions. Memory devices such as this one are designed to be powered by 3.3V and should be used as such. A memory device with 119 pins means that it contains 119 memory locations, indicating that it has 119 pins. Despite all the merits of this chip, it also has PIPELINED ARCHITECTURE to boost system performance. Power supplies for this memory chip are merely 2.53.3V . There are COMMON-bit addresses mapped into the memory for I/O ports on this device. This device must not operate below 0°C . Ideally, this memory ics should be operated at a temperature of no more than 70°C°C. In order for it to operate properly, memory ics requires a maximum supply current of 0.3mA . SRAMs-types are usually considered to be this component. There is a frequency of 133MHz for the data to be processed on this memory chip.
IDT71V2558S133BG Features
Package / Case: BGA
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 133MHz
133MHz terminals