Renesas X9421YS16Z-2.7
Renesas X9421YS16Z-2.7
Renesas X9421YS16Z-2.7
Manufacturer No:
X9421YS16Z-2.7
Description:
2.7V 16 Pin Digital Potentiometers 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9421YS16Z-2.7 Information
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminals
  • 16
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 2.7V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9421YS16Z-2.7.
X9421YS16Z-2.7 Overview
Positions 64 make up this pentometer.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 2500Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, 16 pins can be seen.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it can deliver voltage.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.It is permissible for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.Keeping the operating temperature below 70°C is recommended.16 terminals make up the electronic potentiometer.
X9421YS16Z-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%