TI LM3S1165-IQC50-A2T
TI LM3S1165-IQC50-A2T
TI LM3S1165-IQC50-A2T
Manufacturer No:
LM3S1165-IQC50-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1165 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM3S1165-IQC50-A2T Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • 100-LQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 2.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM3S1165-IQC50-A2T.
LM3S1165-IQC50-A2T Overview
100-LQFP-packages are available. There are 43 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 series. This program memory has a size of 64KB 64K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M3 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 100 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 2.5V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 64kB. The base part number LM3S1165 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 50MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 100 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 6 timers/counters. It has 100 pins in total. As a result of its ARM core architecture, it can be used in many applications. With 3 UART channels, it has all the features you may need. There is a set of 1 A/D converters on the device. There are 10 bits on a chip. MCU chip is equipped with 6 serial I/Os in the part.