Renesas X40626V14I-2.7
Renesas X40626V14I-2.7
Renesas X40626V14I-2.7
Manufacturer No:
X40626V14I-2.7
Manufacturer:
Renesas
Package:
Description:
3V 14-Pin Voltage supervisor 2 Channels
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X40626V14I-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminals
  • 14
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Power Management Circuits
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • 14
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G14
  • Qualification Status
  • Not Qualified
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X40626V14I-2.7.
X40626V14I-2.7 Overview
Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 2 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. During the reflow process, a peak temperature of NOT SPECIFIED is specified for the package. Manage ics operate at 3V supply voltages. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. There are a total of 14 pins on power management. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. It is necessary to have 3/5V volts of power in order for this voltage supervisor to operate. The maximum operating temperature is 85°C. At least -40°C is required for voltage supervisor to operate. On the power management, there are 14 terminals.