Renesas X1228V14I-4.5A
Renesas X1228V14I-4.5A
Renesas X1228V14I-4.5A
Manufacturer No:
X1228V14I-4.5A
Manufacturer:
Renesas
Package:
TSSOP
Description:
14 Terminations 5V 14 Pin Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory 0.032MHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X1228V14I-4.5A Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Packaging
  • Bulk
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Timer or RTC
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Pin Count
  • 14
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G14
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 5.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X1228V14I-4.5A.
X1228V14I-4.5A Overview
There is an embedded version in the package TSSOP.Packaged as Bulk.The 14 termination is the practice of terminating a transmission line with a RTC module matched to its characteristic impedance.It is possible to see 5V voltage being supplied to this RTC real time clock.14 pins are attached to it.A part like this is included in Timer or RTC.In these RTC times, there is a memory of 512B where data and programs can be stored.There should be no more than 0.032MHz frequency in real time clocks' output.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.A power supply of 5V is used to power it.In this system, there are 1 timers, which are real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.RTC time is recommended that the operating temperature be above -40°C.Lower than 85°C should be the operating temperature.When Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage is reached.In this electrical real time analog clock, there is a uPs/uCs/Peripheral ICs type of TIMER, REAL TIME CLOCK.In order to operate normally, Vsup must remain above 2.7V.
X1228V14I-4.5A Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
5V power supplies