VISHAY VS-20CTQ150STRLHM3
VISHAY VS-20CTQ150STRLHM3
VISHAY VS-20CTQ150STRLHM3
Manufacturer No:
VS-20CTQ150STRLHM3
Manufacturer:
VISHAY
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 10A 150V-DC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
VS-20CTQ150STRLHM3 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • D2PAK
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • Automotive, AEC-Q101
  • Published
  • 2017
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Element Configuration
  • Common Cathode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 25?A @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 880mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
  • -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 150V
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 10A
  • Max Reverse Voltage (DC)
  • 150V
  • Average Rectified Current
  • 10A