VISHAY VS-16CTQ100-M3
VISHAY VS-16CTQ100-M3
VISHAY VS-16CTQ100-M3
Manufacturer No:
VS-16CTQ100-M3
Manufacturer:
VISHAY
Package:
TO-220-3
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C TO-220-3 Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
VS-16CTQ100-M3 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Supplier Device Package
  • TO-220AB
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 550?A @ 100V
  • Type
  • Parameter
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 880mV @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
  • -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 100V
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 8A