TI TMS320DM335ZCE216
TI TMS320DM335ZCE216
TI TMS320DM335ZCE216
Manufacturer No:
TMS320DM335ZCE216
Package:
337-LFBGA
Description:
0.65mm CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 320DM335 337 Pin 216MHz 1.3V 337-LFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TMS320DM335ZCE216 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • 337-LFBGA
  • Number of Pins
  • 337
  • Operating Temperature
  • 0°C~85°C TC
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • TMS320DM3x, DaVinci?
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 337
  • Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
  • Digital Signal Processors
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TMS320DM335ZCE216.
TMS320DM335ZCE216 Overview
In electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 337-LFBGA .Tube is the packaging method provided.Due to its Digital Media System-on-Chip (DMSoC) membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~85°C TC, it will operate normally.1.8V 3.3V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320DM3x, DaVinci? series includes this digital signal processor.337 terminations are available for its use.1.3V is the supply voltage.337 component pins are present.Its configuration includes 337 pins.With its base part number of 320DM335, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 216MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.This device requires a minimum voltage of 1.235V.This device can handle a maximum voltage of 1.365V.This device is powered by 1.3V's supply voltage.Data format and transmission speed are configurable on 3 UART channels for asynchronous serial communication.ARM-architecture is used in this processor core.
TMS320DM335ZCE216 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.3V