TI TL750L10CDG4
TI TL750L10CDG4
TI TL750L10CDG4
Manufacturer No:
TL750L10CDG4
Manufacturer:
TI
Package:
SOIC
Description:
Fixed PMIC 8 SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750L10CDG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SOIC
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Rail/Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L10CDG4.
TL750L10CDG4 Overview
A Rail/Tube case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SOIC case. On the regulater IC chip, there are a total of 8 terminations. Output type Fixed. In terms of its current output, it is able to supply 150mA. In total, this chip consists of 8 pins and is divided into two groups. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 8 pins on the chip. An example of such a component would be this Other Regulators component. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 150mA. It operates in the 1mA Quiescent Current state. If the temperature is below 125°C, it is recommended that you utilize this feature. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than 0°C operating temperature. As a result, this IC regulator will typically output 10V volts as a system.
TL750L10CDG4 Features
600mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C