Microchip SY100EL33LZC
Microchip SY100EL33LZC
Microchip SY100EL33LZC
Manufacturer No:
SY100EL33LZC
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EL Series 100EL33 Up Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SY100EL33LZC Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • 100EL
  • Published
  • 2006
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
  • 3.3V~5V
  • Type
  • Parameter
  • Base Part Number
  • 100EL33
  • Number of Elements
  • 1
  • Reset
  • Asynchronous
  • Direction
  • Up
  • Logic Type
  • Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
  • 1
  • Trigger Type
  • Positive, Negative
  • Count Rate
  • 4.2GHz
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip SY100EL33LZC.
SY100EL33LZC Overview
In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)package, it is supplied. There are wires connecting 1elements. Packaging is based on Tube. Due to its membership in the 100ELseries, it is suitable for a variety of applications. In this case, the logic type is set to [0]. -40°C~85°Cshould be set as the operating temperature. In this case, it is mounted with a Surface Mounttype. In the case of a supply voltage of [0], it operates more reliably. The array contains elements that store 1bits each. Among its base part number [0], you will find additional parts that are related.
SY100EL33LZC Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package