ST STM8S903F3M3
Manufacturer No:
STM8S903F3M3
Manufacturer:
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
8KB 8K x 8 FLASH STM8 8-Bit Microcontroller STM8S Series STM8S903 16MHz 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
STM8S903F3M3 Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Factory Lead Time
- 8 Weeks
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Surface Mount
- YES
- Operating Temperature
- -40°C~125°C TA
- Packaging
- Tube
- Series
- STM8S
- JESD-609 Code
- e4
- Part Status
- Active
- Type
- Parameter
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 20
- ECCN Code
- EAR99
- Terminal Finish
- Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
- HTS Code
- Subcategory
- Microcontrollers
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- DUAL
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM8S903F3M3.
STM8S903F3M3 Overview
There is a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available. The board has 16 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~125°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM8S-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 8KB 8K x 8. Powered by a STM8 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 20. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 8kB. There are a number of alternatives to the base part number STM8S903 that you can find. Performing well when operated at frequency 16MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. The pins counted are 20.
STM8S903F3M3 Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package