ST STM32L162QDH6DTR
ST STM32L162QDH6DTR
ST STM32L162QDH6DTR
Manufacturer No:
STM32L162QDH6DTR
Package:
132-UFBGA
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L162 132 Pin 32MHz 3V 132-UFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32L162QDH6DTR Information
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
  • 132-UFBGA
  • Number of Pins
  • 132
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
  • 132
  • Max Power Dissipation
  • 333mW
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 32MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L162QDH6DTR.
STM32L162QDH6DTR Overview
There is a 132-UFBGA package available. The board has 109 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32L1-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 384KB 384K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M3 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 132. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 384kB. There are a number of alternatives to the base part number STM32L162 that you can find. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 132 pins that can be accessed. It comes with 9 timers/counters that can be set up. The device is powered by the the CORTEX-M3 CPU family that is embedded in it. The CPU is based on ARM cores.