TI UCC5680PW28
TI UCC5680PW28
TI UCC5680PW28
Manufacturer No:
UCC5680PW28
Manufacturer:
TI
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
0.65mm 3/5V Signal Terminator UCC5680 28 Pin 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
UCC5680PW28 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 28
  • Weight
  • 117.508773mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 9
  • SCSI, LVD
  • Resistance
  • 105Ohm
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
  • Bus Terminators
  • Technology
  • BICMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~5.25V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for TI UCC5680PW28.
UCC5680PW28 Overview
Termination with a 9 device, which matches the transmission line's characteristic impedance, is considered a 9 termination. Because of its low package cost, the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is widely used in the electronic industry. Tube's packaging is made of the same materials. Surface Mount is used for mounting it on a PCB. A maximum operating temperature of 0°C~70°C should not be exceeded. The material is SCSI, LVD-qualified for standard applications. In order to maintain normal operation, there is a 2.7V~5.25V Supply Voltage provided. You can find related parts by using Base Part Number UCC5680. There are a number of 28 pins included for specific applications. In terms of 9 signal lines, these are lines devoted exclusively to the transmission of signals or intelligence, either public or private. On it there is a Surface Mount-mount. There is a place for it in Subcategory Bus Terminators. Communication devices such as computers use 28 pins, which are pronged contacts. Power Supplies are needed to operate 3/5V Power Supplies. Here is the resistance of this electrical device: 105Ohm (?). As the device is able to operate on 35mA supply voltages, it can be used in a wide range of applications.
UCC5680PW28 Features
9 terminations
Tube package
UCC5680 family
28 pin count
9 signal lines
28 pins