ST STM32L162QDH6
ST STM32L162QDH6
ST STM32L162QDH6
Manufacturer No:
STM32L162QDH6
Package:
132-UFBGA
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L162 132 Pin 32MHz 3V 132-UFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32L162QDH6 Information
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
  • 132-UFBGA
  • Number of Pins
  • 132
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Number of Terminations
  • 132
  • Max Power Dissipation
  • 290mW
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 32MHz
STM32L162QDH6 Overview
Packaged in a 132-UFBGA format, this MCU is available in a compact size. There are 109 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The STM32L1 series includes this electrical component. There is 384KB 384K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M3 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 132 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. 384kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number STM32L162. In the case of 32MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. The chip has 132 pins. The clock has 9 timers/counters to keep track of the time. This device is embedded with a CORTEX-M3 processor family, which is a powerful and efficient CPU. With ARM core architecture, it offers high performance.