AMD XA6SLX45-3FGG484I
AMD XA6SLX45-3FGG484I
AMD XA6SLX45-3FGG484I
Manufacturer No:
XA6SLX45-3FGG484I
Manufacturer:
AMD
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V FPGAs Automotive, AEC-Q100, Spartan®-6 LX XA Series 484-BBGA 1mm mm 484
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XA6SLX45-3FGG484I Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 484-BBGA
  • Number of Pins
  • 484
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Automotive, AEC-Q100, Spartan®-6 LX XA
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 484
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
  • 1.14V~1.26V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 250
  • Terminal Pitch
  • 1mm
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XA6SLX45-3FGG484I.
XA6SLX45-3FGG484I Overview
This package is included in the 484-BBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . An FPGA belonging to the Automotive, AEC-Q100, Spartan®-6 LX XA series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 316 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 484. This device is equipped with 2138112 RAM bits in terms of its RAM si2138112e. Parts related to this part can be found using its base part number XA6SLX45. During the configuration of this FPGA module, the RAM si261kBe reaches 261kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 484 pins in total. An array of 3411 LABs/CLBs is built into the FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. A crystal oscillating at 62.5MHz is one of the most common components of this device. A total of 54576 registers are used for storing and transferring data between them.