ST STM32L152QDH6
ST STM32L152QDH6
ST STM32L152QDH6
Manufacturer No:
STM32L152QDH6
Manufacturer:
ST
Package:
132-UFBGA
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L152 132 Pin 32MHz 3.3V 132-UFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32L152QDH6 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 132-UFBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 132
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32L1
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 132
  • Terminal Finish
  • Nickel/Gold (Ni/Au)
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
  • 333mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 3.3V
STM32L152QDH6 Overview
A 132-UFBGA package is included. In total, it has 109 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32L1 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 384KB 384K x 8. There is a ARM® Cortex®-M3 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 132 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 384kB memory size belongs to the part. STM32L152 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 32MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 132 pins that are accessible. A total of 9 timers/counters are included in the package. Devices based on the CORTEX-M3 series of CPUs are embedded in the device. It is built on a ARM core architecture.