ST STM32L072RZH6TR
Manufacturer No:
STM32L072RZH6TR
Manufacturer:
Package:
64-TFBGA
Description:
192KB 192K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L072 3V 64-TFBGA
STM32L072RZH6TR Information
- Type
- Parameter
- Factory Lead Time
- 10 Weeks
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 64-TFBGA
- Surface Mount
- YES
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Series
- STM32L0
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Parameter
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- HTS Code
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 3V
- Terminal Pitch
- 0.5mm
- Reach Compliance Code
- compliant
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L072RZH6TR.
STM32L072RZH6TR Overview
Packaged in a 64-TFBGA format. A total of 51 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A STM32L0 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 192KB 192K x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M0+ Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 64 terminations on the IC chip, which means there are 64 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3V volts. The system has YES channels for DMA communication. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32L072 to find them. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. It runs on a 32MHz clock.