ST STM32L072RZH6D
ST STM32L072RZH6D
ST STM32L072RZH6D
Manufacturer No:
STM32L072RZH6D
Manufacturer:
ST
Package:
Description:
Microcontroller 64 Pin 32MHz 1.8V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
STM32L072RZH6D Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 64
  • Published
  • 2015
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 64
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
  • 1.8V
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Operating Temperature (Max)
  • 85°C
  • Operating Temperature (Min)
  • -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 3.6V
  • Temperature Grade
  • INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
  • 1.65V
  • Number of I/O
  • 50
  • RAM Size
  • 20kB
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L072RZH6D.
STM32L072RZH6D Overview
There are 50 I/Os on the Microcontroller. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 64 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 1.8V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. In the case of 32MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. The chip has 64 pins.