ST STM32F302R6T6TR
Manufacturer No:
STM32F302R6T6TR
Manufacturer:
Package:
64-LQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F302 3V 64-LQFP
STM32F302R6T6TR Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Factory Lead Time
- 8 Weeks
- Package / Case
- 64-LQFP
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Series
- STM32F3
- Number of Terminations
- 64
- ECCN Code
- Terminal Position
- QUAD
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 3V
- Terminal Pitch
- 0.5mm
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
- Base Part Number
- STM32F302
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F302R6T6TR.
STM32F302R6T6TR Overview
64-LQFP-packages are available. There are 51 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the STM32F3 series. This program memory has a size of 32KB 32K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M4 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The base part number STM32F302 provides alternatives. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. It's got a 32MHz clock.