ST ST72F32AK1T6TR
ST ST72F32AK1T6TR
ST ST72F32AK1T6TR
Manufacturer No:
ST72F32AK1T6TR
Manufacturer:
ST
Package:
32-LQFP
Description:
4KB 4K x 8 FLASH ST7 8-Bit Microcontroller ST7 Series ST72F32 32 Pin 8MHz 32-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ST72F32AK1T6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 32-LQFP
  • Number of Pins
  • 32
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • ST7
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2 (1 Year)
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Max Power Dissipation
  • 500mW
  • Frequency
  • 8MHz
  • Base Part Number
  • ST72F32
  • Operating Supply Voltage
  • 5V
  • Interface
  • SCI, SPI
  • Max Supply Voltage
  • 5.5V
  • Min Supply Voltage
  • 3.8V
  • Memory Size
  • 4kB
Download datasheets and manufacturer documentation for ST ST72F32AK1T6TR.
ST72F32AK1T6TR Overview
A 32-LQFP package is included. In total, it has 24 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. ST7 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 4KB 4K x 8. There is a ST7 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. 4kB memory size belongs to the part. ST72F32 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 8MHz, as long as it is operated at a low power consumption. On the chip, there are 32 pins that are accessible. A total of 3 timers/counters are included in the package. There's built-in FLASH memory in the equipment. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need.
ST72F32AK1T6TR Features
32-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C