AMD XCV200E-6PQ240C
AMD XCV200E-6PQ240C
AMD XCV200E-6PQ240C
Manufacturer No:
XCV200E-6PQ240C
Manufacturer:
AMD
Package:
240-BFQFP
Description:
1.8V V 4.1mm mm FPGAs Virtex®-E Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
XCV200E-6PQ240C Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 240-BFQFP
  • Number of Pins
  • 240
  • Operating Temperature
  • 0°C~85°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Virtex®-E
  • Published
  • 2013
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 240
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.71V~1.89V
  • Terminal Position
  • QUAD
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XCV200E-6PQ240C.
XCV200E-6PQ240C Overview
There is a 240-BFQFP package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 158 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 5292 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.8V. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.71V~1.89V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Virtex®-E series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. The device has 158 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 240. There are 114688 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number XCV200E. There is a maximum RAM si14kBe of 14kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 240 pins that are designed for it. 1176 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.8V supply voltage. There are 306393 gates that make up its basic building block. As far as the pin count is concerned, it has 240 pins. Usually, fpga semiconductor uses a 357MHz crystal.