TI REG1117A-2.5/2K5
TI REG1117A-2.5/2K5
TI REG1117A-2.5/2K5
Manufacturer No:
REG1117A-2.5/2K5
Manufacturer:
TI
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-4.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
REG1117A-2.5/2K5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 6 Weeks
  • Control Features
  • Current - Output
  • 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 10 mA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Regulators
  • 1
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 62dB (120Hz)
  • Package / Case
  • TO-261-4, TO-261AA
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature
  • Supplier Device Package
  • SOT-223-4
  • Voltage - Input (Max)
  • 15V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 2.5V