TI REG101NA-3.3/3K
TI REG101NA-3.3/3K
TI REG101NA-3.3/3K
Manufacturer No:
REG101NA-3.3/3K
Manufacturer:
TI
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
REG101NA-3.3/3K Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Control Features
  • Enable
  • Current - Output
  • 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 500 µA
  • Current - Supply (Max)
  • 650 µA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 65dB (120Hz)
  • Package / Case
  • SC-74A, SOT-753
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature
  • Supplier Device Package
  • SOT-23-5
  • Voltage - Input (Max)
  • 10V