NXP MRF101AN
NXP MRF101AN
NXP MRF101AN
Manufacturer No:
MRF101AN
Manufacturer:
NXP
Package:
TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MRF101AN Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
  • 133V
  • Current Rating (Amps)
  • 10?A
  • Frequency
  • 1.8MHz~250MHz
  • Current - Test
  • 100mA
  • Transistor Type
  • LDMOS
  • Gain
  • 21.1dB
  • Type
  • Parameter
  • Power - Output
  • 115W
  • Voltage - Test
  • 50V
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP MRF101AN.
Description
The MRF101AN is an RF Power LDMOS Transistor, High Ruggedness N-Channel, Enhancement-Mode Lateral MOSFETs. These gadgets are made for HF and VHF communications, as well as industrial, scientific, and medical (ISM), broadcast, and aerospace applications. The equipment is very durable and performs well up to 250 MHz.
Features
  • Integrated ESD protection with greater negative gate-source
  • Voltage range for improved Class C operation
  • Included in NXP product longevity program with assured
  • Supply for a minimum of 15 years after launch
  • Mirror pinout versions (A and B) to simplify use in a push-pull,
  • Two-up configuration
  • Characterized from 30 to 50 V