ONSEMI MMBZ5250ELT1
ONSEMI MMBZ5250ELT1
ONSEMI MMBZ5250ELT1
Manufacturer No:
MMBZ5250ELT1
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 20V 100nA @ 15V -55°C~150°C 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MMBZ5250ELT1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Material
  • Plastic
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2005
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 225mW
  • Voltage - Rated DC
  • 20V
  • Max Power Dissipation
  • 225mW
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MMBZ5250ELT1.
MMBZ5250ELT1 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 15V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 10mA zener current.This device should be operated with a 6.2mA working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
MMBZ5250ELT1 Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA
the working test voltage to 6.2mA
minimal dynamic impedance is 6.2mA