ADI LTC4217IDHC-12#TRPBF
ADI LTC4217IDHC-12#TRPBF
ADI LTC4217IDHC-12#TRPBF
Manufacturer No:
LTC4217IDHC-12#TRPBF
Manufacturer:
ADI
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Description:
Tape & Reel (TR) Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1.6mA mA Thermal Limit 16-WFDFN Exposed Pad 1 General Purpose Hot Swap Controller, Monitor
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LTC4217IDHC-12#TRPBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 20 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 16-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2005
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Feature
  • Thermal Limit
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Hot Swap Controller, Monitor
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Applications
  • General Purpose
  • Subcategory
  • Power Management Circuits
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.9V~26.5V
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI LTC4217IDHC-12#TRPBF.
LTC4217IDHC-12#TRPBF Overview
In the 16-WFDFN Exposed Pad package you will find it.Channel 1 is currently available.A Tape & Reel (TR)-shaped package holds it.The 16 terminations total to three.Device DUAL is located at the terminal position.The device consists of a total of 16 pins.The supply voltage 12V is necessary for high efficiency.As Surface Mount would say, it's set up like that.The electrical component in question falls into the classification Hot Swap Controller, Monitor.A reliable operation requires the temperature to be set to -40°C~85°C.Apps for General Purpose are available on the device.A feature of Thermal Limit describes it.Using a 2.9V~26.5VV power source should be able to power the device.The LTC4217 family includes it.Despite its self-contained nature, Power Management Circuits is a very compact device.Hot-swappable device has Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault, OVP, UVLO programmable features.Presently, there is a sufficient supply of 1.6mA.Hot-swappable device is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.9V so that the device can function normally.Vsup is set to 26.5V, the maximum supply voltage.The maximum supply current it requires to operate is 3mA.Device 2AV has a maximum output.