ADI MAX1947ETA25+
ADI MAX1947ETA25+
ADI MAX1947ETA25+
Manufacturer No:
MAX1947ETA25+
Manufacturer:
ADI
Package:
Description:
8 Terminals 8-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Strip
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1947ETA25+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Strip
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Other Analog ICs
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1947ETA25+.
MAX1947ETA25+ Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Strip package. This harley voltage regulator has 8 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. Its 260 peak reflow temperature makes this regulator essentially indestructible. An input voltage of 1.5V is required for switching regulator operation. DC DC switching regulator is part of the Other Analog ICs subcategory and can be found in the Other Analog ICs category. A voltage of 2.5V volts can be produced by voltage regulator. For switching regulator operation, 8 pins are used. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 2.5V. A harley voltage regulator operates with a 3.6V supply voltage. Stable operation of switching regulator is ensured by the high maximum operating temperature 85°C. Ensures reliability by operating at aDC DC switching regulator's minimum temperature of -40°C. With a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 700mV, DC DC switching regulator can support a wide range of applications. Designed to sustain a maximum voltage of 3.6V for DC-DC switching regulators. It has a 8-pin voltage regulator dc to dc. It is possible to improve reliability by increasing the DC DC switching regulator's switching frequency to 2MHz. A DC DC switching regulator output current of 214mA is normal.
MAX1947ETA25+ Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
Operating supply voltage of 3.6V