TI LM3671MF-2.5
TI LM3671MF-2.5
TI LM3671MF-2.5
Manufacturer No:
LM3671MF-2.5
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
IC REG BUCK 2.5V 600MA SOT23-5.Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM3671MF-2.5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 8 Weeks
  • Current - Output
  • 600mA
  • Frequency - Switching
  • 2MHz
  • Function
  • Step-Down
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Outputs
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • Package / Case
  • SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
  • SOT-23-5
  • Synchronous Rectifier
  • Yes
  • Topology
  • Buck
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Voltage - Input (Min)
  • 2.7V