ADI MAX1947ETA18+T
ADI MAX1947ETA18+T
ADI MAX1947ETA18+T
Manufacturer No:
MAX1947ETA18+T
Manufacturer:
ADI
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
8 Terminals 0.7V 8-Pin MAX1947 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 2MHz Tape & Reel (TR) 8-WDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1947ETA18+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2006
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Other Analog ICs
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1947ETA18+T.
MAX1947ETA18+T Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. During the development of this harley voltage regulator, 8 terminations were made. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The harley voltage regulator is available as a 8-WDFN Exposed Pad package to save space. The voltage regulator is configured with 1 outputs. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. Voltage regulators should be operated at -40°C~85°C TA temperature while operating. DC-DC switching regulators reach Up to 2MHz switching frequencies. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. There is a voltage regulator maximum input voltage of 3.6V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 1.5V. The regulator voltage that you are looking at belongs to the subcategory Other Analog ICs. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the MAX1947 family. At 1.8V volts, voltage regulator can provide voltage. To operate the voltage regulator 12v, 8 pins are required. The output voltage of this voltage regulator 12v should at least be set at 1.74V volts at all times. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 273mA A. A maximum voltage of 1.86V can be obtained from the regulator voltage. Switching regulators such as this operate from voltages of 3.6V. In order to ensure reliable performance, the dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage is 700mV volts. An operating voltage of 1.86V is the maximum supply voltage DC DC switching regulator can operate at. A frequency of 2MHz allows dc to dc voltage regulator to maintain high accuracy.
MAX1947ETA18+T Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
Operating supply voltage of 3.6V