ADI LT1129CST-3.3
ADI LT1129CST-3.3
ADI LT1129CST-3.3
Manufacturer No:
LT1129CST-3.3
Package:
SOT-223
Description:
PMIC SOT-223
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
LT1129CST-3.3 Information
  • Package / Case
  • SOT-223
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 3
  • Packaging
  • Bulk
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 235
  • Number of Functions
  • 1
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 20
  • Number of Outputs
  • 1
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Operating Supply Current
  • 50μA
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI LT1129CST-3.3.
LT1129CST-3.3 Overview
The package contains a Bulk case. In SOT-223 cases, it is packaged. This gadget has 3 terminations on it, each with a different function. There is an output of 700mA at the moment. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 3 pins. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below 0°C are not allowed on the chip. The supply current is 50μA. A system-wide output of 3.3V volts is possible from this voltage regulator IC.
LT1129CST-3.3 Features
450mV dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C